Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
srtp [2018/10/16 20:36]
root [CSipSimple a ZRTP]
srtp [2018/10/22 10:07] (aktuální)
misa
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Odorik TLS/SRTP ====== ====== Odorik TLS/SRTP ======
-Bez použití šifrování je relativně snadné odposlouchávat hovory, pokud je pro hovor použité Wifi připojení k internetu (útočníkovi se musí dozvědět heslo, to by ale neměl být větší problém), nebo pokud má útočník fyzicky přístup do lokální ethernetové sítě v místě, kudy hovor prochází. Kromě poslechu samotného hovoru bude znát i komu jste volali. Odposlechnout SIP heslo ale není možné i když šifrování hovoru není použito, ​heslo je i v tomto případě dostatečně chráněno.+Bez použití šifrování je relativně snadné odposlouchávat hovory, pokud je pro hovor použité Wifi připojení k internetu (útočníkovi se musí dozvědět heslo, to by ale neměl být větší problém), nebo pokud má útočník fyzicky přístup do lokální ethernetové sítě v místě, kudy hovor prochází. Kromě poslechu samotného hovoru bude znáti komu jste volali. Odposlechnout SIP heslo ale není možnéi když šifrování hovoru není použito, heslo je i v tomto případě dostatečně chráněno.
  
-Pro šifrování hovorů i signalizacetak aby nemohlo dojít k odposlechu někde po cestě, je možné použít TLS(SIPS)/​SRPT. ​ TLS(SIPS) slouží pro šifrování signalizace,​ SRTP k šifrování hlasových paketů. Přestože to některé telefony umožňují,​ nemá smysl použít šifrovaní jen pro samotné hovory (SRTP) v situaci, kdy není šifrována signalizace,​ protože šifrovací klíče se přenáší samotnou signalizaci a útočník by tak k nim měl přístup.+Pro šifrování hovorů i signalizace takaby nemohlo dojít k odposlechu někde po cestě, je možné použít TLS(SIPS)/​SRPT. TLS(SIPS) slouží pro šifrování signalizace,​ SRTP k šifrování hlasových paketů. Přestože to některé telefony umožňují,​ nemá smysl použít šifrovaní jen pro samotné hovory (SRTP) v situaci, kdy není šifrována signalizace,​ protože šifrovací klíče se přenáší samotnou signalizaci a útočník by tak k nim měl přístup.
  
  
Řádek 22: Řádek 22:
  
 ===== SRTP ===== ===== SRTP =====
-RTP jsou vlastní hlasová data. SRTP jsou šifrovaná hlasová data. Tato data proudí na jiném portu než signalizace. Pokud šifrujeme samotný hovor pomocí SRTP, je nutné šifrovat i signalizace pomocí TSL. V signalizaci se totiž předávají klíče šifrování a pokud signalizace nebyla šifrovaná,​ šifrovat samotný hovor pak postrádá smysl. Bohužel toto nepochopili např. vývojáři telefonu Grandstream GXP 280, který naprosto nesmyslně podporuje SRTP ale ne TLS.+RTP jsou vlastní hlasová data. SRTP jsou šifrovaná hlasová data. Tato data proudí na jiném portu než signalizace. Pokud šifrujeme samotný hovor pomocí SRTP, je nutné šifrovat i signalizace pomocí TSL. V signalizaci se totiž předávají klíče šifrovánía pokud signalizace nebyla šifrovaná,​ šifrovat samotný hovor pak postrádá smysl. Bohužel toto nepochopili např. vývojáři telefonu Grandstream GXP 280, který naprosto nesmyslně podporuje SRTP ale ne TLS.
 http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Secure_Real-time_Transport_Protocol http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Secure_Real-time_Transport_Protocol
  
Řádek 111: Řádek 111:
 </​code>​ </​code>​
  
-Používat certifikáty je nutné jen pokud si tuto možnost zapnete (nebo ji máte defaultně zapnutou na svém telefonu). +Používat certifikáty je nutnéjen pokud si tuto možnost zapnete (nebo ji máte defaultně zapnutou na svém telefonu). 
-Doporučujeme si do telefonu přidat oba certifikáty (např. u telefonu Yealling/​Well), ​aby jste později při změně certifikátů nemuseli nic přidávat či měnit.+Doporučujeme si do telefonu přidat oba certifikáty (např. u telefonu Yealling/​Well), ​abyste ​později při změně certifikátů nemuseli nic přidávat či měnit.
 ====== Nastavení Grandstream GXP1400 ====== ====== Nastavení Grandstream GXP1400 ======
  
-Co se týče příchozích šifrovaných hovorů a vůbec hovorů se signalizaci na TCP, jeví se nám telefony Grandstrem GXP 1400 a GXP 1450 problémové. Můžete ale zkusit tento návod. Doporučujeme na jedné lince používat jen jeden telefon. Postup, jak si nahrát nejnovější firmware naleznete zde http://​www.odorik.cz/​w/​grandstream_gxp1400+Co se týče příchozích šifrovaných hovorů a vůbec hovorů se signalizaci na TCP, jeví se nám telefony Grandstrem GXP 1400 a GXP 1450 problémové. Můžete ale zkusit tento návod. Doporučujeme na jedné lince používat jen jeden telefon. Postup, jak si nahrát nejnovější firmwarenaleznete zde http://​www.odorik.cz/​w/​grandstream_gxp1400
  
 {{:​gs-1400-1.png|}} {{:​gs-1400-1.png|}}
  
-Samotná věta "​Protokol pro RTP pakety:" ​ UDP/TCP/TLS TCP " ​se je nehorázná chyba překladatele. RTP totiž nikdy přes TCP nechodí. Vždy jde přes UDP. Zjevně tam mělo být **protokol SIP signalizace:​**. V angličtině je tam "SIP Transport"​.+Samotná věta "​Protokol pro RTP pakety:" ​ UDP/TCP/TLS TCP " je nehorázná chyba překladatele. RTP totiž nikdy přes TCP nechodí. Vždy jde přes UDP. Zjevně tam mělo být **protokol SIP signalizace:​**. V angličtině je tam "SIP Transport"​.
  
 {{::​gxp1450_srtp_audio.png|}} {{::​gxp1450_srtp_audio.png|}}
Řádek 174: Řádek 174:
 ====== Nastavení CSipSimple - android ====== ====== Nastavení CSipSimple - android ======
  
-Začněte tím, aby fungovalo nešifrované volání [[csipsimple_for_android|pomocí wizardu najdete odorik.cz a vyplnít jen jméno a heslo linky]] a pak si TLS a SRTP dodatečně zapněte v expertním režimu. Přepnutí do expertního režimu provedete následovně:​Ve výchozí obrazovce s číselníkem stiskněte menu a vyberte **ucty**, potom dlouhý stisk na **Odorik.cz** v menu vyberte '​**Vybrat pruvodce**'​ (může být nutné ​skrolovat) a projeďte nabízené operátory a zvolte **Expert**. ​+Začněte tím, aby fungovalo nešifrované volání [[csipsimple_for_android|pomocí wizardu najdete odorik.cz a vyplnít jen jméno a heslo linky]] a pak si TLS a SRTP dodatečně zapněte v expertním režimu. Přepnutí do expertního režimu provedete následovně:​ Ve výchozí obrazovce s číselníkem stiskněte menu a vyberte **ucty**, potom dlouhý stisk na **Odorik.cz** v menu vyberte '​**Vybrat pruvodce**'​ (může být nutné ​zkrolovat) a projeďte nabízené operátory a zvolte **Expert**. ​
  
 Podporu TLS, SRTP a případně ZRTP je nutné nečekaně povolit nejen u daného SIP účtu, ale i v celkovém nastavení programu společném pro všechny SIP účty. Najdete to v "​nastavení->​síť->​zabezpečení přenosu"​. ​ Podporu TLS, SRTP a případně ZRTP je nutné nečekaně povolit nejen u daného SIP účtu, ale i v celkovém nastavení programu společném pro všechny SIP účty. Najdete to v "​nastavení->​síť->​zabezpečení přenosu"​. ​
 Další nastavení se provádí logicky u SIP linky, kterou chcete použít. Tedy //Přenos// na //TLS// a //SRTP mod// na //​povinné//​. Další nastavení se provádí logicky u SIP linky, kterou chcete použít. Tedy //Přenos// na //TLS// a //SRTP mod// na //​povinné//​.
 Netradiční port můžete (ale nemusíte - použije se pak automaticky 5061) nastavit v položce která se jmenuje //Proxy URI//: např. sip:​sip.odorik.cz je můžete změnit na sip:​sip.odorik.cz:​6670 Netradiční port můžete (ale nemusíte - použije se pak automaticky 5061) nastavit v položce která se jmenuje //Proxy URI//: např. sip:​sip.odorik.cz je můžete změnit na sip:​sip.odorik.cz:​6670
-Pokud máte všechno správně u probíhajícího hovoru pak svítí na žlutém pozadí, že je použit TLS i SRTP. +Pokud máte všechno správněu probíhajícího hovoru pak svítí na žlutém pozadí, že je použit TLS i SRTP. 
-Celá bíle napsaná věta na žlutém pozadí, která je nejspíš špatným překladem z angličtiny,​ co je vidět během hovoru zní: "TLS přenos je využíván k okamžitému hopu SRTP".+Celá bíle napsaná věta na žlutém pozadí, která je nejspíš špatným překladem z angličtiny,​ co je vidět během hovoruzní: "TLS přenos je využíván k okamžitému hopu SRTP".
 Obrázky s nastavením ​ na našem fóru: http://​forum.odorik.cz/​viewtopic.php?​f=32&​t=4536#​p35501,​ tam ale zapomněli na nastavení SRTP. Obrázky s nastavením ​ na našem fóru: http://​forum.odorik.cz/​viewtopic.php?​f=32&​t=4536#​p35501,​ tam ale zapomněli na nastavení SRTP.
  
Řádek 188: Řádek 188:
 ==== CSipSimple a ZRTP ==== ==== CSipSimple a ZRTP ====
  
-CSIPSimple podporuje i šifrování přes ZRTP, které si můžete také povolit. ZRTP lze využít jen pro hovory uvnitř sítě Odorik, ale ZRTP má zásadní výhodu, že se jedná o šifrování end to end s tím, že klíče se nepředávají v signalizaci,​ ale přímo ve zvuku takovým způsobem, že je není možné získat nikde po cestě ani na SIP a RTP proxy. ​ Tedy není možný odposlech nikde po cestě, ani kdyby servery Odoriku obsadilo novodobé gestapo. I když SRTP v případě vytočení dvou hvězdiček před číslem linky proudí také napřímo, klíče jsou posílány pomocí TLS, které je na odorik sip proxy dešifrováno. Ke klíčům má tak teoreticky přístup ten, kdo má přístup k SIP proxy, tedy teoreticky ono novodobé gestapo.+CSIPSimple podporuje i šifrování přes ZRTP, které si můžete také povolit. ZRTP lze využít jen pro hovory uvnitř sítě Odorik, ale ZRTP má zásadní výhodu, že se jedná o šifrování end to end s tím, že klíče se nepředávají v signalizaci,​ ale přímo ve zvuku takovým způsobem, že je není možné získat nikde po cestě ani na SIP a RTP proxy. Tedy není možný odposlech nikde po cestě, ani kdyby servery Odoriku obsadilo novodobé gestapo. I když SRTP v případě vytočení dvou hvězdiček před číslem linky proudí také napřímo, klíče jsou posílány pomocí TLS, které je na odorik sip proxy dešifrováno. Ke klíčům má tak teoreticky přístup ten, kdo má přístup k SIP proxy, tedy teoreticky ono novodobé gestapo.
  
-Pro hovory přes ZRTP je nutné volat jen linky v síti a to se dvěmi hvězdičkami na začátku. Tedy vytočíte číslo např. **300116. ZRTP je vhodné kombinovat s TLS (aby nešlo odposlechnout kdo komu volá). Pokud ale necháte povoloné obojí, jak SRTP tak ZRTP bohužel přednost dostane "​horší"​ SRTP. Aby si tedy byly schopny volat dvě linky s využitím ZRTP, je alespoň na jedné z těch linek nutné zakázat SRTP, jinak by bohužel dostalo přednost.+Pro hovory přes ZRTP je nutné volat jen linky v sítia to se dvěmi hvězdičkami na začátku. Tedy vytočíte číslo např. **300116. ZRTP je vhodné kombinovat s TLS (aby nešlo odposlechnoutkdo komu volá). Pokud ale necháte povoloné obojí, jak SRTP tak ZRTP bohužel přednost dostane "​horší"​ SRTP. Aby si tedy byly schopny volat dvě linky s využitím ZRTP, je alespoň na jedné z těch linek nutné zakázat SRTP, jinak by bohužel dostalo přednost.
 Použité šifrování můžete zkontrolovat kdykoli během hovoru ve žlutém pruhu. Použité šifrování můžete zkontrolovat kdykoli během hovoru ve žlutém pruhu.
  
 ====== Zoiper ====== ====== Zoiper ======
  
-U [[zoiper|Zoiperu]] je šifrování jednodušší. Stačí povolit SRTP čímž bude vyzváni i povolení TLS. Pokud Zoiper používáte na nestandardním portu jako 443 je nutné port smazat, nebo upravit na jeden z portů využívaný pro TLS. Při prvním přihlášení jste varování, že se certifikát na sip.odorik.cz není podepsán důvěryhodnou autoritou, to nechte ignorovat. +U [[zoiper|Zoiperu]] je šifrování jednodušší. Stačí povolit SRTPčímž bude vyzváni i povolení TLS. Pokud Zoiper používáte na nestandardním portu jako 443 je nutné port smazat, nebo upravit na jeden z portů využívaný pro TLS. Při prvním přihlášení jste varování, že se certifikát na sip.odorik.cz není podepsán důvěryhodnou autoritou, to nechte ignorovat.
- +
- +
 
srtp.txt · Poslední úprava: 2018/10/22 10:07 autor: misa