Jak vytáčet čísla přímo z Outlooku

Windows i programy jako Ooutlook podporují rozhraní TAPI už velmi dlouho. Počítač s připojením k internetu koncem devadesátých let běžně obsahoval modem schopný vytáčení čísla a od té doby zabudovaná podpora zůstala.

SIPTAPI jen nahrazuje běžný telefonní modem tak, aby komunikace probíhala přes internet a SIP.

V SIPTAPI nastavíte číslo linky, SIP heslo a adresu našeho proxy sip.odorik.cz stejně, jako se nastavuje v telefonu.

Princip je takový, že když je třeba vytočit hovor, udělá to aplikace SIPTAPI a následně přepojí (předá) hovor telefonu, který je přihlášen na stejné lince. Tedy okamžitě začne vyzvánět telefon připojený na stejné lince. SIPTAPI se tedy tváří jako další SIP klient na dané lince, ale neregistruje se pro příchozí hovory.

Instalace

Stáhněte si ZIP archiv nejnovější verze odsud. http://sourceforge.net/projects/siptapi/

Součástí archivu je i dokumentace. Čtěte Install.txt.

Instalace stručně:

Nakopírujete soubor siptapi.tsp do adresáře C:\Windows\System32 jak popsáno v dokumentu Install.txt. (Budou na to potřeba administrátorská práva) Ovládacím panelu přidáte a zkonfigurujete SIPTAPI, viz obrázky. Podrobnější návod je v souboru SIPTAPI-README.pdf, který je též součástí ZIP archivu.

Nastavení před prvním použitím

Před prvním hovorem (hovor usktečníte kliknutím na (1) nebo zmáčknutím enter) je třeba vybrat možnosti vytáčení (2) a nastavit Připojit pomocí linky (3) . Kliknutím na Vlastnosti linky se dostanete k oknu pro nastavení SIP údajů - viz první obrázek na této wiki stránce.

Tři další alternativní způsoby jak zahájit hovor

Jako první doporučujeme vyzkoušet volání z program daialer.exe. Dialer.exe je součástí Windows, použijte funkci hledat. Dialer.exe na první pohled vypadá, jako by to byl obyčejný SIP Client. Dialer.exe ale žádný SIP klient není, použije TAPI rozhraní pro objednání hovoru přes internet. Můžeme tak hovory vyzkoušet a vyloučit při tom různé záludnosti, které nám může přichystat Outlook.

Cituji postřeh s fóra:

Vlastní konfigurace SIP TAPI je primitivní, ale hodinu jsem bojoval s Outlookem 2013 a Win 8.1. Na níže uvedeném odkazu je postup v němčině, co vše je potřeba poladit v registrech. (Mám nainstalován i korporátní MS Lync a ten mi možná něco z toho pokazil. Nemusí platit obecně). Dále: Kontakty v Outlook 2013 je nutno přepnout do režimu “Vizitek”, jinak se možnost “Volat” v kontextovém menu při kliku pravým tlačítkem vůbec neobjeví!!! Ať žije Microsoft…

http://www.apfelkern.info/tapi-probleme-mit-outlook-2010-und-2013/

Osobně jsem žádné zádrhely s Windows 7 nezaznamenal.

Další možnosti

Podle popisu na wikipedii voip-info kromě této verze zdarma (licence GPL) existuje placená verze, která podporuje výběr z více linek pro odchozí hovory a též indikaci příchozích hovorů.

Používáte Thunderbird?

Použijte doplněk telify popřípadě TBDialOut pro Thunderbird. Je zde ale jeden krok navíc. Registrace vlastního URL protokolu.

Potřebujete vytáčet rovnou z webových stránek?

Použijte add-on (doplněk) telify, který umí označovat telefonní čísla rovnou na webu (Firefox) nebo v textu emailu (thunderbird).

Je zde ale jeden krok navíc. Registrace vlastního URL protokolu.

 
siptapi/vytaceni_z_outlooku.txt · Last modified: 2015/02/28 16:20 (external edit)