SIP VoIP klient pro Android - CSipSimple

S Odorik.cz lze volat i přes telefony se systémem Android, i když někdy je to tak trochu pokulhávání VoIP klientů pro telefony s OS Android je zdarma i placeně celá řada. Kvalita hovoru závisí jak na konkrétním typu telefonu, tak na použité aplikaci (a také třeba na tom, jestli voláte přes wifi nebo 3G/LTE). Jedním z lepších a zdarma dostupných SIP klientů je aplikace CSipSimple, další variantou je např. program Zoiper

Instalace a nastavení

Program lze stáhnout z Google play marketu. Program je třeba stáhnout z alternativních zdrojů (apkpure, apknite, apkmirror, apkmonk) např. https://apkpure.com/csipsimple/com.csipsimple a je třeba si povolit instalaci ze zdrojů třetích stran. Nebo též z odorik.cz, do mobilu zadejte adresu http://www.odorik.cz/m/ a povolte instalaci ze zdrojů třetích stran.

Další možné nastavení programu

Pokud byste si chtěli v programu nastavit další volitelné položky - např. možnosti připojení, možnosti pro volání, kodeky, atd., do menu se dostanete buď stiskem hardwarového tlačítka telefonu Menu a poté Nastavení. Další možností je, pokud se nacházíte na hlavní obrazovce zapnutého CSipSimple (obrazovka s číselníkem), kliknutím na obrázek třech teček (v pravém horním rohu) a poté Nastavení. Na stejném místě máte i možnost pro odpojení programu.

Při záhadných potížích použijte nestandardní porty

Občas internetový provider nebo router kazí SIP pakety. Tomu se lze vyhnout změnou portu, na který se registrujete, ze standardního 5060 (nemusí se vyplňovat) na 6688 nebo 443.

U CSipSimple se to provede následovně: Ve výchozí obrazovce s číselníkem stiskněte menu a vyberte ucty, potom dlouhý stisk na Odorik.cz v menu vyberte 'Vybrat pruvodce' (aby byla vidět možnost “Vybrat průvodce”, může být nutné rolovat) a zvolte Advanced. Krátce stiskněte Odorik.cz a položku Server změňte z sip.odorik.cz na sip.odorik.cz:6688 nebo sip.odorik.cz:443 a dejte Ulozit.

Pokud by jste chtěli hovory šifrovat, použijte návod na srtp.

Další možnosti

Pokud se hovor zadrhává, nebo se aplikace CSipSimple jeví celkově příliš pomalá, můžete vyzkoušet např. program Zoiper Můžete také zkusit program mizudroid, který je velmi malý a úsporný.

Další odkazy

 
csipsimple_for_android.txt · Last modified: 2019/08/21 17:02 (external edit)