Microsip

Je to jednoduchý a malý program bez designových hrátek. Má kvalitní zvuk a umožní snadné přepínání mezi dvěma a více hovory. Vše, co je potřebné nastavit, je vidět na následujícím obrázku. Místo čísla 300116 vyplníte číslo Vaší linky. To naleznete, pokud po přihlášení v hlavním menu vyberete položku “linky”. Heslo zjistíte, pokud na číslo linky v prvním sloupečku kliknete. (objeví se tabulka)

Program stáhnete zde: http://www.microsip.org/downloads Pokud Vám stačí hovory, nechcete experimentovat s videohovory, stačí vám menší verze Light. A nainstalujete. Češtinu program obsahuje ve standardní instalaci.

Číslo Vaší linky najdete po přihlášení v menu “linky” a heslo najdete v tabulce, která se zobrazí, pokud na danou linku kliknete. Nezapomeňte zkontrolovat, že máte SIP protokol aktivní.

Před prvním hovorem vytočte *081 - budete slyšet vlastní ozvěnu, nebo *0811 - budete moci nahrát krátký vzkaz, který vám bude následně přehrán. Budete tak mít přehled o tom, jak vás slyší protistrana, a můžete upravit citlivost mikrofonu. Pokud při volání na *081 uslyšíte mohutné dunění, znamená to, že druhá strana bude nejspíš slyšet svoji ozvěnu. Doporučujeme použít sluchátka s mikrofonem.

Přepojení hovoru

Příchozí hovor přepojíte tak, že zavoláte člověku, na kterého chcete přepojit. Volající hovor se automaticky přeruší a volající uslyší hudbu. Domluvíte se, že to je možné přepojit, a přepojení provedete ikonou “ohnutá šipka”.

Videohovory

Microsip i Odorik.cz podporují videohovory i kvalitnější 16 kHZ hlasový kodek.

Zadejte číslo v síti odorik se dvěma hvězdičkami na začátku (nebude ve výpisu hovorů) a klikněte na ikonku kamery. Samozřejmě nemůžete použít verzi Microsipu Lite, která videohovory neumí. Na obrázku je hovor mezi s hardwarovým SIP video telefonem, konkrétně již zastaralý Yealing VP530 a programem Microsip. Pokud je video příliš zpožděné, patrně máte problém s ovladači videa, DirektX (které je použito), nebo Windows jsou jen virtuální (např. ve Virtualboxu - můj případ).

Chat

Pokud chcete textový chat, naopak zadejte číslo linky bez hvězdičky na začátku.

Microsip bez registrace a účtu na Odorik.cz

Pokud provedete nastavení podle obrázku, můžete volat jakékoli číslo či SIP jméno v síti odorik i bez registrace.

Volaný uvidí příchozí hovor z uri_pepa. Samozřejmě “pepa” můžete nahradit skutečným jménem člověka, který daný počítač používá. Ona předpona uri_ hlásá, že se jedná o hovor na SIP uri, tedy číslo/jméno volajícího může být podvrhnuto. (volající si je může volit libovolně podle svého zvážení)

Volat jde i bez nastavení výše, pokud zadáte při vytáčení celé SIP URI ve formě číslo_v_siti_odorik@sip.odorik.cz. To ale nemusí být pohodlné.

Volání přímo z Libre office calc kliknutím na číslo

Microsip sám registruje protokol SIP: Pro započatí hovoru tak stačí kliknout na url sip:telefonní_číslo. To lze využít ve spoustě aplikací. Například i Libre office calc, kde si URL vytovřit např takot:

=HYPERLINK(CONCATENATE("sip:";C4);"volat přes Odorik") 

Více informací na tohle téma je na speciální wiki stránce registrace protokolu

 
microsip.txt · Last modified: 2019/01/14 10:24 (external edit)