Nastavení mikrofonu

Doporučujeme používat sluchátka s mikrofonem, volaná osoba Vás bude slyšet lépe (stále ve stejné hlasitosti) a nebude slyšet svoji vlastní ozvěnu.

Při běžném mluvení by se měl indikátor mikrofonu pohybovat v zelené části (to jest zhruba uprostřed). Pomocí šoupátka si můžete zvýšit či snížit citlivost mikrofonu.

Co značí indikátor mikrofonu (zaškrtněte “Test mikrofonu ozvěnou”, zkuste mluvit a pozorujte indikátor):

  • pohybuje se v zelené části → mikrofon je správně nastaven
  • pohybuje se spíše v červené části → hovor je překřičen → uberte citlivost mikrofonu šoupátkem
  • nepohybuje se vůbec → mikrofon není zapojen nebo je vypnut v nastavení Windows (k nastavení zvukové karty OS Windows se nejsnadněji dostanete přes tlačítko „Nastavení“)


Na Windows Vista, 7 a 8 chybí možnost zapínat “boost”, což je zaškrtávátko “Extra zesílení mikrofonu” nad “Testem mikrofonu”. Je-li Vás slyšet příliš slabě, proveďte zesílení přímo v nastavení zvukové karty (je třístavové → málo, středně, hodně). U některých zvukových karet (velmi vzácné) není boost přítomen vůbec (ani pod Win XP) nebo ho náš program nenašel (také velmi vzácné - zkuste zapnout boost ručně). Návod na zapnutí boostu ve Windows7.
Nepoužíváte-li sluchátka ale reproduktory, nebo je-li Vaše zvuková karta špatně nastavena, je možné, že po zakliknutí „Test mikrofonu ozvěnou“, uslyšíte divné dunění. To znamená, že vaše nastavení zvuku není optimální. Ztlumte citlivost mikrofonu (bude pak možná nutné mluvit více do mikrofonu) a ztlumte též reproduktory. Dejte mikrofon dále od reproduktorů až dunění ustane. Ideální je použít sluchátka s mikrofonem. Pokud dunění nejste schopni zbavit, můžete testovací režim vypnout zrušením zaškrtnutí „Test mikrofonu ozvěnou“. Volaná osoba však bude pravděpodobně slyšet svoji vlastní ozvěnu a nebude s hovorem spokojena.

Pokud nefunguje nastavení citlivosti přímo v programu Odorik.exe, můžete zkusit provést přímo v OS Windows dle obrázku (Windows 10)

Nastavení reproduktorů

Pomocí šoupátka si nastavíte hlasitost reproduktorů tak, abyste zabránili nežádoucím rušivým vlivům.

Pokud volaný slyší svoji ozvěnu, i když jsou reproduktory vypnuty (nebo jsou zapnuty ale je odpojen mikrofon), je to nejspíše špatným nastavením zvukové karty. (Jak se dostat k nastavení pro Win XP: Tlačítko Start dole na liště. Spustit … sndvol32 OK), Hledejte šoupátko „směšovač/mixer“. Není-li šoupátko „směšovač“ přítomno, zvolte menu „Možnosti“→„Vlastnosti“ a zde pozaškrtávejte vše a projděte všechny nabízené alternativy). Vypněte v nastavení zvukové karty volbu „mixer“/„směšovač“. Tato nesmyslná volba, je-li zapnuta, míchá sluchátka s mikrofonem přímo v kartě.

Pokud se slyšíte příliš potichu nebo vůbec a indikátory přitom ukazují výchylku, může to být také tím, že máte ztlumený regulátor hlasitosti přímo na reproduktorech nebo sluchátkách.


Pokud Vaše integrovaná zvuková karta stále nefunguje obstojně (je to běžné), doporučujeme koupit usb zvukovou kartu nebo sluchátka s mikrofonem. USB zařízení se v systému objeví jako další zvuková karta, proto se problémům s integrovanou kartou vždy zaručeně vyhnete.Pokud však ve vašem případě je ozvěna nebo kvalita závažný problém a nepomáhá výše uvedené, můžete zkusit volat z programu Skype přes kredit u nás (návod jak volat ze Skypu za kredit na odorik.cz) Skype má lepší zvukové filtry na odrušení echa a dorovnání špatně nastavené hlasitosti.


Jedná se o poněkud amatérsky natáčený filmeček, který předvádí různé záludnosti nastavování zvukových karet. Pamatujte, že pokud někdo pozná, že nevoláte z mobilního telefonu, je něco špatně a dá se to řešit. Možné je docílit stejné kvality hovoru jako z kvalitního mobilního telefonu nebo pevné linky.

 
odorik_telefon_nastaveni_mikrofonu_a_reproduktoru.txt · Last modified: 2018/10/25 10:31 (external edit)