Proč se vyhnout posílání SMS s diakritikou?

Pokud odesíláte SMS, která obsahuje třeba jediný znak s háčkem nebo čárkou, vejde se do jedné SMS jen 70 znaků. Naproti tomu, pokud odesíláte SMS bez háčků a čárek, může být v jedné SMS zprávě až 160 znaků.

Posílání delších SMS s diakritikou se tak může výrazně prodražit, protože dojde k automatickému rozdělení na více SMS zpráv, které se opět u příjemce sloučí do jedné. Chcete-li ušetřit, je třeba odesílat SMS bez diakritiky, což lze učinit velmi jednoduše pouhým nastavením. Posílání bez diakritiky je též spolehlivější.

Jak se vyhnout posílání SMS zpráv s diakritikou?

Nastavte si, aby mobilní telefon před odesláním diakritiku z SMS odstranil. Psát pak můžete, jak je pohodlné, odstranění se provede až při odesílání.

Telefon Nokia bez OS (S40) - Menu → Zprávy → Více → Nastavení zpráv → Textové zprávy → Podpora znaků. (Základní = bez diakritiky, úplná = s diakritikou)

Nokia 500 (symbian) - Menu → Settings (nastavení) → Application settings (nastavení aplikací) → Messaging (SMS zprávy) → Text message (textové zprávy) → Character encoding (kódování znaků) (reduced support (základní podpora)= bez diakritiky, full (úplná) = s diakritikou)

Telefon Samsun Galaxy Ace (Android) Ikonka “zprávy” → tlačítko kontextové menu → Nastavení → Vkládací režim (abeceda GSM = bez diakritiky, Unicode = s diakritikou, Automaticky (krátké zprávy do 70 znaků nechá s diakritikou u delších textů diakritiku odstraní)

Pokud podobné nastavení u Vašeho Android telefonu nemůžete najít, je možné, že jej výrobce odstranil. V tom případě si můžete na odesílání nainstalovat jinou aplikaci. Např. Chom SMS, což je sms client. Aplikace je zcela zdarma, přehledná a jednoduchá. Pro vypnutí diakritiky stačí pouze dát: [nastavení - nastavení SMS & MMS - Zmenšit SMS zprávy

 
sms_a_diakritika.txt · Last modified: 2018/09/03 16:53 (external edit)