Uvažujete o výhodném volání přes internet a hledáte inspiraci při výběru VoIP zařízení?
Níže najdete stále aktualizovaný seznam zařízení dostupných na našem trhu. U nás zakoupené přístroje Vám zdarma nastavíme na Váš účet. Přístroje zakoupené jinde si můžete nastavit podle příslušného návodu. V případě nouze můžete využít pomoc na dálku. U každého přístroje jsou uvedeny klíčové parametry, obvyklá cena, výhody a nevýhody. Také starší, již běžně neprodávaná zařízení mohou být vyhovující, protože VoIP zařízení nestárnou tak rychle jako třeba mobilní telefony.

Kategorie přístrojů pro volání přes internet:

IP telefony bezdrátové

Sluchátko telefonu lze přenášet, telefon nezávislý na počítači. Základna připojená k internetu u některých typů může být jinde než nabíječka sluchátka. Technologie DECT funguje v zástavbě cca do 50 metrů od základny, na volném prostranství do 300m.

Siemens Gigaset A510 IP

kde koupit: heureka.cz ,next-g.cz jak nastavit

Siemens Gigaset A510 IP základna podporuje maximálně 2 současné VoIP hovory + jeden přes přípojku pevné linky. K základně je možné připojit současně až 6 sluchátek, která podporují DECT GAP. Ověření kompatibility přídavných sluchátek Siemens - přídavná sluchátka Siemens (bez základny jen s nabíječkou) mají v označení jako poslední písmeno H - podle toho jej poznáte. Na výběr jsou různé typy sluchátek, některé vzhledově připomínají spíše mobilní telefony a podporují bluetooth.
Máte možnost si do jednotlivých sluchátek nahrát kontakty pomocí speciální aplikace pro PC pro Android a Iphone.

Základna připojená k internetu může být v jiné místnosti než telefon s nabíječkou, umožní používat internetovou telefonii i v místnosti bez internetové přípojky nebo telefonního rozvodu, obsahuje více SIP účtů, k jedné základně lze připojit více sluchátek, umožní 2 nezávislé odchozí nebo příchozí hovory. Kvalitní zvuk.

Nemá nastavitelný jitter buffer. Tedy pokud máte internetové připojení ve směru download hodně kolísavé, nemusí to být dobrá volba. Šum na pozadí.

Siemens Gigaset C530 IP

nový od cca 2000 kde koupit: heureka.cz, next-g.cz jak nastavit

Siemens Gigaset C530 IP je shodný s Gigaet A510 IP, sada ale obsahuje kvalitnější sluchátko s barevným displejem. Podobný typ Gigaset C610 IP se již neprodává, rozdíly jsou minimální, C530 IP je o pár stovek dražší.

barevný displej 1,8“, ve sluchátku běžně přístup k emailům, Twitteru, Facebooku, sluchátko je možné přepnout do češtiny.

Trochu vyšší cena. Nemá nastavitelný jitter buffer.


Panasonic KX-TGP 500

nový od 2300 kde koupit: heureka.cz, next-g.cz jak nastavit

Panasonic KX-TGP 500 je bezdrátový telefon pro VoIP, ke kterému lze připojit až 6 sluchátek -jakékoli sluchátko podporující DECT GAP - viz níže Přídavná sluchátka. Originální přídavné sluchátko je označováno jako KX-TPA50, ale je poměrně drahé. Základna umožňuje vést 3 současné VoIP hovory, což je podstatná výhoda oproti výrobkům Gigaset, které umožňují vést jen dva hovory. Registrovat je možné až 8 SIP účtů. Základna se připojuje do internetu, na rozdíl od Gigasetu nemá analogový vstup - tedy vstup pro tradiční pevnou linku.
Od verze firmware FW 22.68 podporuje češtinu.
Na rozdíl od Gigasetu má dynamický jitter buffer až do 500 ms - vhodnější, pokud Vaše připojení internetu poněkud kolísá.

Vyšší cena

Přídavná sluchátka

od 400 kde koupit: www.atel-cz.cz jak připojit k základně

Přídavná sluchátka nemají svoji vlastní základnu, ale jen nabíječku pro sluchátko.
Podle značení je poznáte následovně:
Přídavná sluchátka Siemens obsahují na konci označení "H" jako "Handset".
Míru kompatibility Vaší Gigaset základny s Gigaset přídavnými sluchátky můžete ověřit na stránkách výrobce, ale i pokud kombinace chybí, je pravděpodobné, že základní věci jako přijem hovorů a volání budou fungovat s každým sluchátkem DECT GAP a to i jiných značek jako Panasonic. Nebudou fungovat věci, jako možnost sdílet kontakty mezi sluchátky, volání mezi sluchátky v síti. Taktéž trvalé odpojení nějakého sluchátke od základny se provádí pomocí plně podporovaného sluchátka, tedy vždy alespoň jedno originální sluchátko.Telefonní adaptéry

Adaptér se připojuje k internetu a lze k němu připojit podle typu jeden nebo více analogových telefonů, přenosné i nepřenosné. Vhodné řešení při vlastnictví např. kvalitního analogového přenosného telefonu s displejem zobrazujícím číslo volajícího nebo s rozvedenými analogovými telefonními linkami v domě.

Grandstream HT70X

kde koupit: jak nastavit

Grandstream HT70X je řada telefonních adaptérů, lišících se počtem poskytovaných linek (viz níže). Na každou linku můžete připojit až 5 telefonů paralelně. Vhodné pro přechod na VoIP, pokud máte v domě rozvedené telefonní kabely nebo vlastníte nějaké analogové telefonní přístroje (mohou být drátové i bezdrátové). Kvalita hovoru závisí především na připojeném telefonu, adaptér kvalitu nesnižuje. Řada adaptérů Grandstream HT70X se vyrábí ve třech variantách, liší se jen počtem nezávislých linek: HT701, HT702, HT704

Levné, ale přitom kvalitní zařízení, málo hřeje.

Žádné.

Grandstream HT80X

kde koupit: jak nastavit

Grandstream HT80X je řada telefonních adaptérů, lišících se počtem poskytovaných linek (viz níže). Na každou linku můžete připojit až 5 telefonů paralelně. Vhodné pro přechod na VoIP, pokud máte v domě rozvedené telefonní kabely nebo vlastníte nějaké analogové telefonní přístroje (mohou být drátové i bezdrátové). Kvalita hovoru závisí především na připojeném telefonu, adaptér kvalitu nesnižuje. Řada adaptérů Grandstream HT80X se vyrábí ve dvou variantách, liší se jen počtem nezávislých linek:
HT801 - poskytne 1 linku
HT802 - poskytne 2 linky


Levné, ale přitom kvalitní zařízení, málo hřeje.

Žádné.

Cisco SPA 112

nový cca 1300 kde koupit: heureka.cz jak nastavit

Cisco SPA 112 je nástupcem nejznámějšího adaptéru Cisco (Linksys) PAP2T. Poskytne dvě nezávislé linky pro analogové telefony. Vhodné pro přechod na VoIP, pokud máte v domě rozvedené telefonní kabely. Na každou linku můžete připojit více telefonů paralelně. Kvalita hovoru závisí především na připojeném telefonu.

Spolehlivé zařízení, 2 analogové linky za rozumnou cenu, bohaté možnosti nastavení, stejné, resp. podobné jako u tradičního pap2t. Tedy např. možnost nastavit volání v lokální síti i bez přístupu na internet apod. obsahuje T.38, možnost připojení faxu.

Prodávané přístroje občas neobsahují nejnovější firmware, což může způsobit problémy s přenosem identifikace volajícího do připojeného analogového telefonu s displejem.

IP telefony stolní

Telefony nahrazující klasickou pevnou linku pracující nezávisle na počítači, nepřenosné. Na displeji vždy zobrazují číslo volajícího. Mohou mít jednu nebo více nezávislých linek. Starší typy mají menu pouze v angličtině, modernější jsou již přeložené do češtiny. Displej může být podsvícený s různým počtem řádků.

Grandstream GXP 1610

kde koupit: heureka.cz jak nastavit fórum

Grandstream GXP 1610 je moderní telefon s jednoduchým ovládáním, který se připojuje přímo do internetu a funguje nezávisle na počítači. Obsahuje 1 SIP účet, lze pohodlně přepínat mezi dvěma současnými hovory. Telefon neobsahuje router, ale jen dvouportový switch. Pokud potřebujete telefon s routerem, zvolte cenově podobný Well 3170IB níže.

Kvalitní zvuk, grafický LCD displej 132x48 px, menu v českém jazyce, hands-free s pokročilým odstraněním ozvěny, seznam kontaktů, které si telefon stahuje přímo z našeho serveru (rychlé kontakty), možnost připojení sluchátek s mikrofonem, přepojování hovorů.

Displej bez prodsvícení.

Grandstream GXP 1620

kde koupit: heureka.cz jak nastavit fórum

Grandstream GXP 1620 je shodný s GXP1620, líší se jen podsvíceným displejem a že podporuje místo jedné SIP liky 2 SIP LINKY.
2 SIP Linky, podsvícený displej.

Grandstream GXP 1628

kde koupit: heureka.cz jak nastavit fórum

Grandstream GXP 1628je stejný jako GXP 1620, navíc má 8 BLF tlačítek, PoE a 1 Gbit porty.

8 BLF tlačítek, PoE.

Grandstream GXP 2130

kde koupit: heureka.cz jak nastavit fórum

Grandstream GXP 2130 má 8 BLF tlačítek pro rychlé volby, 3 SIP účty, barevný displej 2,8" (320×240 bodů), dva 10/100/1000 Mbps gigabitové síťové porty, PoE, neobsahuje router

nevyužitá tlačítka linek lze využít pro BLF - tedy celkem lze mít až 10 BLF + 1 linku

Redial a volání na zmeškané hovory jen přes použitou linku. (Tohle je nedokonalost všech vícelinkových Grandstreamů - Grandstream slíbil nápravu, ale neví se kdy)

Grandstream GXP 2160

kde koupit: heureka.cz jak nastavit fórum

Grandstream GXP 2160 je moderní telefon s jednoduchým ovládáním, který se připojuje přímo do internetu a funguje nezávisle na počítači. Obsahuje 6 linek a 24 BLF tlačítek (tlačítka rychlých voleb). Obsahuje velký barevný displej s rozlišením 480×272 bodů, 6 SIP účtů (linek) a Bluetooth v2.1.

relativně dobrá cena.

BLF tlačítka nefungují spolehlivě. Zabagovaný firmware a výrobce neschopný to opravit. Redial a volání na zmeškané hovory pouze přes naposledy použitou linku. (Tohle je nedokonalost všech vícelinkových Grandstreamů)

Snom 870

jak nastavit

Snom 870 je moderní telefon s dotykovým ovládáním, který se připojuje přímo do internetu a funguje nezávisle na počítači. Obsahuje 12 linek a 15 virtuálních BLF tlačítek (tlačítka rychlých voleb). Obsahuje velký barevný dotykový displej s vysokým rozlišením, 12 SIP účtů (linek), bílá nebo černá barva.

velký počet linek i BLF tlačítek, jednoduché dotykové ovládání

v ČR se neprodává, vysoká cena

Well 3170IB

nový cca 1100 kde koupit: heureka.cz jak nastavit fórum

Well 3170IB je velmi levný, ale povedený telefon vhodný i pro seniory. Obsahuje 2 nezávislé linky a má dokonce vestavěný router.

Dvě linky, router přepnutelný do režimu bridge. Telefon lze namontovat i na zeď, segmentový podsvícený LCD displej s velkými číslicemi, kontrastní klávesnice, v českém jazyce, relativně kvalitní hands-free, 5 tlačítek rychlých voleb, na displeji neustále přesný čas.

Zobrazení upozornění na zmeškaný hovor je málo vidět, trochu komplikovanější nastavení, linku pro odchozí hovor lze vybrat jen pomocí prefixu před číslem, kvalita zvuku je horší než u nejlevnějšího Grandstreamu GXP 1160, ale není vyloženě špatná.

kde koupit: heureka.cz jak nastavit

Telefony Yealink např. SIP-T20, dováží firma Joyce. Pro český a slovenský trh jsou přejmenovány na značku dovozce a to Well. Jedná se o kvalitní námi odzkoušené telefony ve středně vysoké až vyšší cenové hladině. Telefony neprodáváme.

Kvalitní zvuk i provedení, spousta možností nastavení, počeštění, doporučujeme v případě, že chcete využívat šifrování hovorů přes sips a srtp.

Vysoká cena, relativně malý displej.

Další telefony podporující BLF

Jiná VoIP zařízení, která se již nevyrábí

Bezpečnostní upozornění

Každé VoIP telefonní zařízení má svoje vlastní webové stránky, přes které se provádí nastavování. Pokud jsou tyto webové stránky přístupné z internetu, může to být velmi nebezpečné. Útočník z internetu tyto stránky může prolomit a získat Vaše SIP heslo a jméno. Následně Vám může provolat kredit.

Pokud je přístup na webové stránky z celého internetu nutný, doporučujeme následující kroky:

  • Použít nestandardní porty pro web i pro SIP. Tedy jiné než 80 a 5060, nejlépe nějaké vysoké náhodné číslo. (K napadení dochází přes webové stránky, ale pokud útočník objeví SIP zařízení na portu 5060, 5061 apod. proskenuje potom všechny existující TCP porty, aby našel web na nestandardním portu.)
  • Je-li to možné, nahrajte do přístroje nejnovější firmware
  • Nastavte si heslo pro přístup na tyto stránky. Heslo musí být bezpečné, nemělo by to být slovo ze slovníku nebo ze seznamu běžných hesel. Pozor, některá zařízení mají více přístupů a hesel, např. přihlašovací jméno admin i user a každé s jiným defaultním heslem.

USB sluchátka a USB zvukové karty

Vhodné pro volání z počítače, pokud vestavěná zvuková karta PC nemá dostatečně kvalitní zpracování zvuku z mikrofonu - velmi častý jev. Spolehlivým řešením je pak USB zvuková karta nebo USB sluchátka. USB zařízení integrovanou zvukovou kartu plně nahradí a zbavíte se tak potíží. Více informací najdete na našem fóru.

~~DISCUSSION~~

 
voip_zarizeni.txt · Last modified: 2023/03/03 14:03 by jkment